linky

Valašský pohár MTB-XC

Report závodu Hrachovec 2015

Ahoj všichni.

Tak nad tím dumám, je mi padesát. Okolo bajků se motám nějakých 17 let. Valašský pohár je teenager už 7 roků jinými slovy má 16. A jak někdo z Vás řekl, dělají to 16 let a dělají to pořád stejně blbě. Jo, jo. Pořád stejně blbě. Ale je dobré použít občas nějakou sebereflexi. Jo jasně u prvního závodu je nával, občas možná vznikne nějaký překlep, ale je dobré si uvědomit, že to dělají lidé, že to nedělají pořád stejní lidé, a že to nedělají schválně. Tak se stane, že některá z holek, která je u prezentace nová, udělá překlep, chybu. Ta chybka občas vznikne tím, že někdo z těch, kteří chtějí být ráno na startu v miminech a přijdou na poslední chvíli, respektive pozdě,  když už jsou rozdaná čísla a vytisknutá startovka, pro jistotu nahlásí blbou kategorii, špatný ročník děcka. A problém je na světě. A to jenom proto, že jim třeba chceme vyhovět, dostat je na start a ne jim říct, že už mají smůlu. Pak je potřeba občas zvážit, zda start opožděný o 5 minut někoho zabije nebo ne. Vzpomínám na závodní začátky mých děcek, teď už dvacetiletých, a vybavím si poměrně dost absolvovaných závodů od jejich dětských let až po současnost a můžu porovnávat. Jak to dělají jinde a jak třeba my tady  u nás. Tak například. Pokud někdo pamatuje Zlínskou ligu, kterou pořádal starší pár v důchodovém věku, kterému pomáhali jejich 2 synové. Ve čtyřech lidech dělali ročně 8 závodů !!! Naschvály jim dělali turisté, ekologové, a co bylo nejsmutnější, kafrali i závoďáci, pro které ty závody dělali. Jednoho krásného dne jim došla trpělivost a Zlínská liga skončila.  

Na Slovenském poháru pamatuji dobu, kdy pořadatel nechápal, že k číslu na řidítkách patří čip se stejným číslem. V jednom košíku byla čísla, ve druhém vysypány čipy. Tisk výsledků po závodě trval i 2 hodiny. Na bednu pak šel kdekdo, jenom ne ten, který tam patřil. Ale proč chodit tak daleko do minulosti. Při loňském finále Českého poháru bylo na bedně přeházeno pořadí v celkovém hodnocení elitních žen jenom proto, že čipy finálového závodu načetly pořadí posledního závodu už v předposledním kole a poslední kolo jako by nebylo.

Na C1 v Rakouském Langenloise vyhlásili předloni po skončení závodů výsledky. Závoďáci se nafotili a rozešli a pořadatelům na okně zůstaly všechny poháry, které měli rozdat.  Jo stávají se různé příběhy a nastávají různé situace a je dobré zůstat občas nad věcí a možná si i uvědomit, že ti lidi to dělají pro ty, kteří chtějí stát na startu. Nebudu jmenovat, ale před pár lety jsme měli jednoho stálého kritika, kterému vadilo i to, že vyhlášení vítězů je otočeno proti slunci, ať to laskavě okamžitě spravíme, protože on proti slunci fotit nebude. Tato masáž trvala do doby, než řízením osudu se stal spolupořadatelem jistého závodu našeho seriálu. V tu chvíli zjistil, že se na něj vyřval každý druhý účastník závodu, kterého svým konáním, samozřejmě tím absolutně „nejlepším“, při jeho premiérovém pořadatelství nas.... . Budu  slušný, naštval. Od té doby je úplně v pohodě a jsme kámoši :-). Chci tím jenom říct, že můžeme být k sobě trošku tolerantní. Aspoň malinko, aspoň trošičku.  Prosím.

Taťkové a mamky, uvědomte si, když Vaše děcko postavíme do druhé řady, že to není kvůli tomu, aby to mělo dál do cíle.Ale aby všichni po výstřelu nepopadali hned na startu. I to jsme mohli v několika případech v pátek vidět. Cíl je daleko a trať je natolik široká, že ten handicap každý hravě dohoní,  pokud na to to děcko má. Nemluvě o tom, že v tomto věku jde o kulové.

Taky uznávám, že kategorie holek to se mnou mají těžké. Nebo spíše s naordinovanou délkou tratí. Ale myslím, že můžu říct, že takto u nás léta „trpěly“ budoucí reprezentantky např. Lenka Ochmanová, Lenka Bulisová z těch malinko starších. Bára Průdková,  Bára Machulková z těch trošku mladších. A taky hromada ještě mladších holek, které už možná do těch juniorských reprezentací také dorůstají. A že to přežily a dnes válí v Českém poháru i jinde v zahraničí. A protože všichni registrujete, že se ve světě sportu ozývají hlasy o zrovnoprávnění prize money mezi ženami a  muži v souvislosti s délkou hry nebo délkou tratí, my už dávno můžeme hrdě prohlásit, že jsme byli první, kde holky trpí stejně dlouho jako kluci a mají za to stejné - kulové… :-). Kdeže bylo před pár lety Melbourne nebo New York v tenise, kde byl Cape Epic v bajkách, kde bylo Norsko při zavádění povinné vojenské služby pro obě pohlaví…  :-).

No trošku k faktům. Vzhledem k předpovědím, že v pátek mělo z oblohy padat všechno možné, a že to ve čtvrtek vypadalo, že tomu tak skutečně bude, musím poděkovat všem 221 závodníkům, že je počasí a předpovědi, které nás po celý týden masírovaly, neodradily, a že do Hrachovce přijeli. Taky že těch obětí pro Atona, boha slunce bylo…

Náš rekord jenom těsně nepadl a možná i ten by neodolal, kdybych trochu dříve dal avízo do médií, jako třeba do MTBS. Ale o tom už jsem psal na začátku. Ten čas je taky trochu můj nepřítel, a ty počty pořadatelů stejně tak. Ale zkusím to zlepšovat, a když ne tak se na to aspoň vymluvím :-).

Mnozí jste možná zaregistrovali nová startovní čísla, Erik je vyráběl celý týden. Dík Eriksone. Mnozí je do dneška taky máte na řidítkách. Vracejte je, prosím. Prosím !!! Nejde o cenu, jde o ten čas s nimi strávený nebo spíše s jejich výrobou. Pro zajímavost z jiného sudu. Jenom za pásky vytyčující trať zaplatíme za všechny závody cca 10.000,- Kč.

A zase, už po třetí, nám chybí po zimě 2 kufry k aparatuře. Mikrofony, zesláky, kabely a tak.

No a proto, že už je deset hodin večer, tak už toho raději nechám. Zítra odpoledne jdeme chystat trať do Halenkova. A budu mít velkou prosbu. Na náměstíčku před obecním úřadem je mezi asfaltovými plochami nová travní setba, která ještě nestihla vyrůst. Plochy budou opáskovány, abychom eliminovali škodu na těchto plochách. Pokud by ale pršelo, myslete na to, jinak budou všude mraky bahna.

Tak si přejme, ať počasí v pátek vydrží, a dopadneme stejně „blbě“. Těším se.

Mějte se.

Ahoj
Ivan Machulka

Komentáře   

Petr Kozelský
+2 # SpravedlnostPetr Kozelský 2015-05-06 12:07
Ivane, jen tak "blbě" dále! Držíme Vám všem palce, ať toho puberťáka ještě dostrkáte alespoň k dospělosti. A pamatuj, že každý dobrý počin musí být po zásluze potrestán...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Roman Bulis
+2 # Díky!!!Roman Bulis 2015-05-06 20:56
Za 4EVER CykloBulis díky Ivane, že jako jeden z mála lidí pořádáš seriál XC závodů a to ve všech kategoriích. Že rok co rok se do toho zase pouštíš a taky za tvou trpělivost s náma závoďákama. Jen tak dále a ještě jednou díky. Roman B.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Ivana Benčová tréner
+2 # ŽILINA ĎAKUJEIvana Benčová tréner 2015-05-07 10:42
Ďakujeme, že robíte krásne preteky na úrovni a dúfame, že ich budete robiť ešte niekoľko desaťročí.
Skláňam sa pred vami.
Rodičov skrotíte len tvrdými pravidlami a hlavne ignorujte komentáre nekompetentných ľudí.
S úctou a vďakou trénerka Iva
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Vlaďka Obdržálková
+2 # Odp.: Report závodu Hrachovec 2015Vlaďka Obdržálková 2015-05-11 08:17
Ivane, děláš to na výbornou, ty i tvoji kolegové, včetně vašich úžasných seniorů. Za ty roky snad mám co srovnávat a mohu říct,že v tom co děláte jste nejlepší a nejen proto, že jste už téměř jediní v okolí. Dělat něco pro lidi je nevděčná práce, nikdy se nezavděčíš všem. Dík za to, že závodům obětuješ svůj volný čas, že na to máš nervy a sílu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Petr Smetka
+1 # Odp.: Report závodu Hrachovec 2015Petr Smetka 2015-05-12 13:36
Vážený pane Machulko,

se zájmem jsem si přečetl Váš článek "Report ze závodu Hrachovec 2015". Nepovažuji se za nějakého častého pisálka, ale tady mi to nedá a musím reagovat.
Vůbec si totiž nemyslím, že to co děláte - děláte špatně. Naopak jsem si úplně jistý, že organizaci Valašského poháru zvládáte dobře a řekl bych, že každým rokem lépe a lépe. Myslím, že nejvýmluvnějším důkazem je početná účast na posledním závodě.
Chtěl jsem jen aby jste věděl, že určitě ne všichni jen remcají. Určitě je daleko více těch, kteří si činnosti, kterou děláte pro jejich děti, velmi váží, a kteří si dokáží představit kolik práce a svého času musíte ve prospěch "cizích" dětí obětovat. Já Vám za to velmi děkuji a prosím ať se nenecháte otrávit věčnými nespokojenci a ve své bohulibé činnosti vytrváte.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Jiri
0 # Odp.: Report závodu Hrachovec 2015Jiri 2016-04-20 21:30
neeeeee:-( proc ta zmena Hrachovec 2016 uz nebude 1 maje? Opravdu velka skoda, na tento nejhezci valassky pohar sem se tesel snad rok:D Skoda, Hrachovec je fakt top a myslim ze diky datumu utrpi
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Kalendář akcí

<<  Červenec 2024  >>
 po  út  st  čt  pá  so  ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Tipsport Sportuj s námi

Sledujte nás na FB

Podporují nás

Force
FORCE - beForce

Austin Detonator
Austin Detonator

SAMOHÝL MOTOR
SAMOHÝL MOTOR

© Copyright 2024 SK EDIE TEAM, Created by Webdesign ekART, Vsetín and Tom Vild